PREČO sme museli nadabovať film
Zakázané vzdelávanie?

Aj na Slovensku sa deti musia učiť veci, ktoré im nedávajú zmysel a nie sú v škole šťastné. Keby sa mohli učiť to, na čo sú pripravené a čo ich baví a napĺňa, išlo by im to ľahšie a rozvíjal by sa ich jedinečný potenciál. Lenže takéto vzdelávanie je vlastne zakázané.

Film „Zakázané vzdelávanie“ výstižne pomenúva problémy vo vzdelávaní a ukazuje východiská, ako tento nevhodný stav meniť. Zároveň prezentuje živé príklady z praxe, ako sa to dá robiť inak.

PODUJATIE k filmu Zakázané vzdelávanie

 

  • uskutočnilo sa 1.6.2024 v SPACE UP coworking & events v Bratislave,
  • premietla sa skrátená verzia filmu v slovenskom znení,
  • prebehla panelová diskusia o problémoch vo vzdelávaní hlavne u nás,
  • diskutovali slovenskí a českí odborníci s autormi EDUvolúcie
  • menovite prof. Miron Zelina, prof. Karel Rýdl, PaedDr. Karel Kostka, Mgr. Miroslav SopkoMgr. Anton Adamčík

Minútka z podujatia

Účastníci panelovej diskusie

Prof. PhDr. Miron Zelina, DrSc., Dr.h.c.

Psychológ, vysokoškolský pedagóg, vedec v oblasti pedagogiky, jedna z najväčších kapacít na školstvo a vzdelávanie na Slovensku, autor odbornej literatúry z oblasti vzdelávania. Je autorom učebnice Alternatívne školstvo, ktorej ambíciou je informovať odbornú verejnosť o alternatívnych možnostiach a tiež byť aj poradenstvom pre rodičov, aby poznali klady a zápory jednotlivých alternatív.

Prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc.

Vysokoškolský pedagóg, vedec v oblasti pedagogiky je autorom viac ako 200 pôvodných vedeckých prác doma aj v zahraničí a 300 odborných statí. Zameriava sa na dejiny výchovy a vzdelávania, vývoj školstva, školský management, v tom aj otázku kvality a jej hodnotenia. Je autorom knihy Princípy a pojmy pedagogiky Marie Montessori.

PaedDr. Karel Kostka, MBA, Ph.D.

Pedagóg, spisovateľ, maliar, realizátor a podporovateľ inovatívneho vzdelávania. Je spoluzakladateľom a dekanom Fakulty společenských studií Vsetín. V roku 1991 založil jednu z prvých súkromných stredných škôl v Českej republike s menom Kostka. Vybudoval celý nový školský areál, športovú halu a veľký moderný domov mládeže hotelového typu. Za výsledky svojej práce dostal viacero ocenení.

Mgr. Miroslav Sopko

Spoluautor projektu EDUvolúcia a predseda Správnej rady Nadácie EDUvolúcia. Manžel, otec a učiteľ s kvalifikáciou vyučovať predmety dejepis, etika, geografia, informatika a občianska náuka a so 17- ročnou praxou v regionálnom školstve. V rokoch 2016 – 2020 bol poslancom NR SR. Jeho životným cieľom je, aby každé dieťa zažilo radosť a nadšenie pri vzdelávaní a budovaní svojho jedinečného potenciálu.

Mgr. Anton Adamčík

Spoluautor projektu EDUvolúcia a člen Správnej rady Nadácie EDUvolúcia. Je vyštudovaný pedagóg pre 1. stupeň ZŠ s viac ako päťročnou praxou. Je autorom experimentálneho projektu Škola hrou (1993) a autorom vízie Slobodný vzdelávací trh (2018). Vytvorenie nového vzdelávacieho systému s vlastnou samosprávou je jeho celoživotná misia.

 Diskusiou sprevádzala

Zora Vypušťáková a moderovala Alexandra Múdra.

(celý film v slovenskom znení – 02:17:34)

Zakázané vzdelávanie

Dokumentárny film „Zakázané vzdelávanie“ ukazuje, ako moderné školstvo vznikalo, s akými výzvami sa stretáva a predkladá možné riešenia. Zároveň skúma alternatívne prístupy a zviditeľňuje tie skúsenosti, ktoré sa odvážili zmeniť štruktúru vzdelávacieho modelu tradičnej školy.

 

Z filmu sa v španielsky hovoriacich krajinách stal jedinečný fenomén, úplne nezávislý projekt nevídaného rozsahu, ktorý odhaľuje skrytú potrebu a volanie po nových formách vzdelávania (oficiálny text distribútora).

Názov filmu

Zakázané vzdelávanie (La educación prohibida)

Rok

2012

Krajina

Argentína

Žáner

Dokument

Rok

2012

Krajina

Argentína

Žáner

Dokument

Režisér

German Doin

Dĺžka

145 min

Organizátor

Projekt EDUvolúcia je nový vzdelávací systém. Vytvára optimálne podmienky pre plnohodnotnú existenciu širokého spektra alternatívnych foriem vzdelávania. Nereformuje súčasný školský systém, ale vytvára k nemu súbežný systém, ktorý prináša zásadný obrat vo vzdelávaní.

Rozvíjame jedinečný potenciál, s ktorým sa narodil každý z nás,
aby sme sa navzájom obohacovali. Spolu tak tvoríme svet, v ktorom je radosť učiť sa, radosť tvoriť, radosť žiť.
Rozvíjame jedinečný potenciál, s ktorým sa narodil každý z nás, aby sme sa navzájom obohacovali. Spolu tak tvoríme svet, v ktorom je radosť učiť sa, radosť tvoriť, radosť žiť.

logo_hor@2x

Recenzie

Postrehy

Klára Giertlová
Keď mám možnosť rozhodnúť sa, či budem svoj čas venovať sledovaniu niečoho cez monitor alebo robiť niečo aktívne vonku v prírode, vždy vyhráva druhá možnosť.
Ak to máte podobne, pozývam vás urobiť jednu výnimku a vydržať venovať svoju pozornosť tomuto inšpiratívnemu dvojhodinovému dokumentárnemu filmu – či už individuálne alebo na jeho premiére 1. júna 2024 v Bratislave.
Tu je mojich 5 PREČO:
- Našla som v ňom pútavo spracované informácie o rozmanitých systémoch a modeloch vzdelávania, predstavené odborníkmi, ktorí ich poznajú a žijú nimi.
- Zachytila som v ňom veľa relevantných argumentov podporujúcich užitočné zmeny vo vzdelávacom systéme, v ktorom sme vyrastali my a vyrastajú v ňom aj naše deti a vnúčatá.
- Podnietil ma uvažovať o tom, či existuje jeden ideálny/univerzálny vzdelávací model alebo systém pre každé dieťa či študenta – a ak áno, tak aký by musel byť, aby reálne fungoval.
- Ako koučku a lektorku „odchovanú“ na teórii a praxi živých systémov ma vo filme najviac oslovili skúsenosti učiteľov, ktorí deti odmala učia konštruovať si vlastné poznanie cez živú praktickú skúsenosť a ktorí vytvárajú priestor pre spoluprácu detí namiesto ich súťaženia. Keby takýchto učiteľov bola za uplynulé desaťročia väčšina, tak verím, že dnes viac ľudí dokáže myslieť kriticky a v súvislostiach a svet by bol lepším miestom pre život všetkých ľudí.
- Môj piaty dôvod, prečo sa mi oplatilo pozrieť si film Zakázané vzdelávanie a PREČO HO ODPORÚČAM AJ VÁM, je pre mňa zároveň hlavným argumentom pre zmenu systému vzdelávania: „V prírode neexistuje nič, čo by rástlo inak ako zvnútra navonok“ (Indiánske príslovie).
V Tajove 26. mája 2024
Vladimír Bálint
"Uverili sme, že máme pravdu." - pre mňa najsilnejšia veta z tohto dokumentu, ktorá perfektne vystihuje súčasný stav a spôsob fungovania školstva. Dokument vymenúva mnoho dôvodov, prečo tú pravdu nemáme a jednu, ideálnu pre všetkých, ani nenájdeme. Film veľmi dobre zachytáva kontrastný rozdiel medzi tým čo od školy chceme, očakávame a tým, čo nám skutočne dodáva. Počas vyše dvoch hodín sú jasne pomenované negatíva a pomenované riešenia a prístupy, ktoré by videli k "ľudskejšiemu" vzdelávaniu a školstvu. Mnohí tieto veci vnímajú a aj sa snažia ich robiť inak, lepšie, avšak stále to nie je kritická väčšina. Zahliadnutím tohto dokumentu neurobí nikto chybu. Čím skôr si priznáme, že pravdu nemáme, že sme na prvý pokus neobjavili najlepší spôsob vzdelávania, ktorý sa hodí všetkým, tým skôr sa ako spoločnosť pohneme k zmene k lepšiemu.
Robert Dohál
Priatelia z EDUvolúcie ma požiadali o môj názor na film Zakázané vzdelávanie. Asi preto, lebo o mne vedia, že, v komunite, v spoločnosti, v štáte, za najvyššiu prioritu pokladám vzdelávanie. "Ak má niekto vzdelanie, nejaké tituly, ešte to neznamená, že je aj vzdelaný". Podľa mňa, asi žiadna iná veta nevystihuje ťažký, chronický stav biedy súčasného vzdelávacieho systému lepšie. "Ukončil (niekde) štúdium s vyznamenaním . . . Alebo s titulom Ing. . . .Strašné pre mňa, počuť niečo takéto. UKONČIL štúdium. Čím som starší, pribúda do môjho života viac otázok, ako odpovedí. A film Zakázané vzdelávanie tento nepomer, to "negatívne skóre", ešte zvýšil. Ale zostávam pokojný, pokorný. Ako obyčajne. Tuším Sokrates povedal: "Posudzujte človeka podľa jeho otázok, nie podľa jeho odpovedí"! A cítil som v celom tom filme, že autori sa nám snažia práve toto povedať. Že takýto prístup je jedna z kľúčových vecí, ktoré by mali ľudia vo vzdelávaní uplatňovať. A žiť. Nádherné! Som nadšený! Marek Orko Vácha vo svojich prednáškach často pripomína, aby sme nehľadali zázraky vo vesmíre, ani v tom mikrokozmose pod našimi nohami (v pôde), lebo ten najväčší zázrak celej evolúcie - Stvorenia, je človek. Človek stvorený Stvoriteľom z lásky. A autori vo filme viac krát zdôrazňujú, že najdôležitejším "prvkom", najdôležitejšou substanciou v biologickej evolúcii - vo Stvorení je práve láska. Že človek - dieťa vychovávané bez lásky, nebude dobrým človekom - dospelým. A ešte sa vo filme viac krát spomína, že pre zdravý vývin dieťaťa je nenahraditeľná fungujúca rodina. Tak som si spomenul na výrok jedného českého detského psychiatra: "Ak chcete z detí vychovať dobrých ľudí, musia mať spokojnú a milovanú mamu." Chlapi, takže je to aj na nás! Sme za to vzdelávanie tiež zodpovední. Veľká vďaka autorom filmu, vďaka ľuďom s EDUvolúcie a vďaka všetkým, ktorí sa s láskou starajú aby z našich detí vyrástli ľudia, čo sa budú vedieť podeliť, čo budú vedieť prejaviť milosrdenstvo, spolupatričnosť, súcit . . . Čo budú vedieť dávať lásku!!!
Renáta Fogeltonová
Dokument zachytáva množstvo faktov, prístupov, skúseností a modelov vzdelávania v Argentíne. Cez príbehy reflektuje klasické – tradičné vzdelávanie a zároveň predstavuje alternatívne spôsoby vzdelávania. Inšpiruje k zahĺbeniu o vzdelávacích systémoch, ponúka širší pohľad ako podporiť vzdelávanie, ktorého stredobodom je individuálny prístup k rozvoju dieťa. Film zároveň môže byť podnetom k zamysleniu nad vzdelávaním i v našej krajine.
Zuzana Berová a Peter Bero
Film Zakázané vzdelávanie vznikol vo vzdialenej Argentíne, ale žiaľ je aj o našom školstve. O to viac musí byť divákovi pri jeho pozeraní smutno. A to hneď z dvoch príčin. Tu je prvá: V Olomouci sa uskutočnil veľký zjazd moravského učiteľstva, ktorý volal po nahradení príliš formálneho učenia novou pedagogikou dieťaťa, ktorá žiadala vyšší podiel aktívnej činnosti žiakov. Viete kedy bol tento zjazd? V roku 1906. Ako je to možné, že po takej dlhej dobe musíme túto výzvu opakovať stále znovu a znovu? Jedným z dôvodov je, že o školu sa v skutočnosti zaujímame, len ak sa nás reálne týka - napríklad aj prostredníctvom našich detí. A potom zaujímame postoj - prežili sme my, prežijú aj naši nasledovníci. A tá druhá príčina? Systém nášho školstva, vybudovaný pred storočiami tak, aby vychovával dobrých a poslušných úradníkov a vojakov, je zdá sa neotrasiteľný. Film Zakázané vzdelávanie priam polopatisticky, niekedy možno až príliš, ilustruje všetky jeho negatíva. Ale tento systém má svoju ochranu priam zabudovanú v svojich génoch. Čo s tým? Zmeniť takýto systém je sizyfovská úloha, ale je tu iný spôsob - ukázať iné cesty, zabudnúť na jednotnú školu, priniesť diverzifikáciu vzdelávania. Presne to, o čo sa snaží EDUvolúcia. A v tom môže tento film pomôcť. Vyvolať diskusiu a zapojiť do nej aj tých, ktorí si naivne myslia, že ich sa to netýka.
Ivo Juránek
Film "Zakázané vzdelávanie" je - povedané jedným slovom - BURCUJÚCI. Dokument odhaľuje jadro neduhu školského systému prevažujúceho v západnom svete, vrátane Slovenska, ktorého tradičné vzdelávanie je bezplatné, povinné a definované štátom. Podstatou tohto systému je normatívnosť. Jednoducho povedané, všetci účastníci procesu - učitelia, rodičia a najmä deti, musia hrať podľa pravidiel, ktoré zadefinoval niekto zvonku. Namiesto, aby zvedavý človiečik poznával sám seba a svoje okolie z vlastného prirodzeného popudu, je mu zvonka podsúvané, čo je pre neho zaručene dobré a potrebné. Tým však jeho vnútornú motiváciu nahrádzame vonkajšou, umelou a neprirodzenou. Jeho vrodený inštinkt k objavovaniu a poznávaniu sveta je potláčaný. V takom systéme sa nevyužíva a nerozvíja prirodzená spontaneita detí; naopak, ich spontánna zvedavosť nie je vítaná. Tým sa potláča jedinečnosť dieťaťa. Nie je podporovaný rozvoj jeho potenciálu. Ale veď takýmto zanedbávaním rozvoja talentov v konečnom dôsledku trpí celá spoločnosť. Film poukazuje na skutočnosť, ako existujúci spôsob vzdelávania systematicky ubíja človeka, jeho jedinečnosť. Prečo sa tak ale deje? Vieme s určitosťou, že sa vzdelávanie nedá robiť inak? Alebo je za tým iba určitá zotrvačnosť a naša vlastná pohodlnosť? Film je BURCUJÚCI. Burcuje tých, ktorí vedia a vidia; burcuje ich do akcie; burcuje tých, ktorí tušia; burcuje ich k hlbšiemu poznaniu, pochopeniu; a burcuje aj tých, ktorí snáď ani tieto veci netušia; keď si však film pozrú, nemôže ich neburcovať minimálne k zamysleniu. Som presvedčený, že dokument Zakázané vzdelávanie osloví každého, komu nie je ľahostajný osud nielen našich detí, ale aj celej našej krajiny. Je príznačné, že práve skupina nadšencov združených v projekte EDUvolúcia sa podujala film ozvučiť v slovenskom jazyku a podieľať sa jeho šírení. Verím, že sa film dostane ku všetkým, ku ktorým sa dostať má.

Bez vetra sa ani lístok nepohne. A bez vzdelania ani dejiny. Rozhýbme to spolu!

Vstupenky

Zakúpením záznamu tohto podujatia podporíte zásadný obrat vo vzdelávaní.

V sobotu 1.6.2024 sa v priestoroch SPACE UP coworking & events v Bratislave uskutočnilo podujatie, kde bola premietaná skrátená verzia filmu Zakázané vzdelávanie spojená s panelovou diskusiou, ktorej sa zúčastnili Prof. Miron ZelinaProf. Karel RýdlPaedDr. Karel Kostka a autori EDUvolúcie Mgr. Anton Adamčík a Mgr. Miroslav Sopko

Na záver vystúpil Roman Pomajbo.

Záznam podujatia

Záznam podujatia:

Zakázané vzdelávanie

 

prezentácia skrátenej verzie filmu so slovenským dabingom a panelová diskusia s odborníkmi aj s prekvapením večera

Cena:

9 €

Záznam eventu

Záznam eventu:

Zakázané vzdelávanie

prezentácia dokumentu o vzdelávaní a panelová diskusia s odborníkmi.

Cena:

9 €

Vzorec šťastia vo vzdelávaní

Partneri

Hlavný partner

Mediálni partneri